poniedziałek, 9 lipca 2012

Polonia Warszawa - klub w rękach demona

KSP Polonia Warszawa
Pamiętamy wszyscy doskonale, jak w 2008 roku Józef Wojciechowski kupił licencję Groclinu Dyskobolia od Drzymały, aby Polonia mogła zagrać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jednakże, żaden kibic KSP nie był z tego dumny i jestem przekonany, że niejednokrotnie czuł się zakłopotany, gdy musiał się z tego tłumaczyć przed znajomymi - kibicami innych klubów. Przy każdej możliwej okazji wyciągano Polonii ten niechlubny element jej historii, zapominając o tych momentach, o których pamiętać się powinno!

Następuje rok 2012, Józef Wojciechowski, właściciel Polonii i potentat na rynku nieruchomości postanawia klub sprzedać, pardon, postanawia "puścić" dalej jego licencję... Kibicom KSP zarzucana jest hipokryzja. Mówi się, że gdy Wojciechowski kupował licencję to im pasowało... Część tzw. "kibiców sukcesu" na pewno ucieszyła się, że będzie mogła oglądać mecze ekstraklasy. Pamiętajmy jednak, że zdecydowana większość kibiców Czarnych Koszul była przeciwna takiemu zagraniu. Nie protestowali? Kibiców Polonii w Warszawie jest zdecydowana mniejszość i dużo trudniejszy do zauważenia jest jej sprzeciw wobec czegokolwiek, niż sprzeciw kibiców chociażby Legii Warszawa.

stadion Konwiktorska 6 PoloniaKibice niejednokrotnie sprzeciwiali się decyzjom prezesa, ale on nigdy nie liczył się z ich zdaniem, co skutkowało coraz większą niechęcią do niego. Nie przypominam sobie, aby wcześniej jakikolwiek właściciel któregoś z  klubów popełnił z takimi nakładami finansowymi, tak wiele błędów przy zarządzaniu zespołem. Wpakował w Polonię grube 100 milionów, to prawda... Ale dlaczego? Bo się na piłce nożnej zwyczajnie nie zna. Wojciechowski ma rację, że powinien wycofać się z piłki, ale nie ze względu na własne zdrowie, a tylko i wyłącznie kierując się zdrowiem kibiców. Jak się człowiek na czymś nie zna, to lepiej, aby się za tę dziedzinę nie zabierał, bo może tylko stracić dużo pieniędzy i zniszczyć doszczętnie to co zastał.

Polonia Konwiktorska 6 kamiennaPamiętajmy, że to Józef Wojciechowski szczycił się tym, że sprowadził do zespołu między innym Edgara Caniego... Co ten zawodnik zrobił dla Polonii? Strzelił 10 bramek i w spółce z Bruno rozbił drużynę, co widział, każdy, kto oglądał mecze w drugiej połowie ostatniego sezonu. Piłkarze otrzymywali od prezesa tak duże wynagrodzenia, że spędzali bardzo dużo czasu na innych rozrywkach niż trenowanie przed meczami. Czuli, że czy wygrają, czy przegrają to i tak kasa wpłynie na konto. Wojciechowski zorientował się, że nie tędy droga, ale było już późno, a i klasy mu zabrakło w tych decyzjach. Przestał wypłacać pensje, usiłował wymusić na czołowych zawodnikach Polonii zmiany w kontraktach. Do dziś nie są do końca jasne okoliczności odejścia z Konwiktorskiej Smolarka, czy Sobiecha. Mierzejewskiego sprzedał tylko dlatego, bo zobaczył większą ilość pieniędzy. Wojciechowski jest biznesmenem niewątpliwie, ale niestety nie tym z klasą, a tym, który dorobił się fortuny, ale obycia mu do dziś brakuje. Myśli, że skoro ma pieniądze to może sobie na wszystko pozwolić, nie zważając na innych ludzi.

Nawet jeśli przyjmiemy, że Polonia nie powinna grać na licencji Groclinu, to analogicznie GKS nie powinien grać na licencji Polonii. Jeżeli ten proces nie zostanie teraz zatrzymany, to nie wykluczone, że KSP za 2 lata będzie się cieszyć z awansu do ekstraklasy... Jak to możliwe? Zwyczajnie, jakiś potentat postanowi się wypromować na rynku warszawskim, a do tego stać się rozpoznawalnym w środowisku piłkarskim i kupi licencję zespołu, który będzie grał w ekstraklasie, ale będzie w słabej kondycji finansowej.

Precz z komunąNa koniec zwrócę się do kibiców innych klubów, którzy czytają mojego bloga. Każdy z nas czasem ocenia różne sytuacje zbyt pochopnie i powierzchownie. Kibicu Legii, zawsze chciałeś, aby Twój ukochany klub pokonał tę znienawidzoną, ociekającą pedalstwem Polonię. Okej, niech i tak będzie, ale teraz to będzie niemożliwe... W ostatnim sezonie to Polonia wypadła lepiej w derbach i możecie, już nigdy nie obejrzeć Legii, która dokopuje tym frajerom z Konwiktorskiej. Dziękuję w imieniu kibiców Polonii fanom GKS, sprzeciwiacie się zakupowi licencji, ale o tym też oczywiście media nie wspominają i za kilka lat będzie się Wam wciskać, że się cieszyliście i wiwatowaliście tej decyzji, co oczywiście będzie nieprawdą. Te decyzje zapadają o wiele, wiele wyżej, niż poziom zwykłego prostego kibica, który chce tylko przyjść na mecz wesprzeć swoją drużynę i nie ukrywajmy tego zaśpiewać czasem, jakieś "Legia to stara kurwa...", czy też "Czarne koszule to same kurwy...". Taki jest futbol, gdzie rozgrywki, tam i emocje i tego nie da się w 100% wyeliminować. Myślę, że dla wszystkich lepiej byłoby, gdyby Polonia znalazła nowego właściciela i pozostała w Ekstraklasie, zamiast rozpoczynać od IV ligi bez piłkarzy, sztabu trenerskiego, pieniędzy na wynajem obiektu i w dalszej perspektywie nikłymi szansami na powrót do grona drużyn grających na najwyższym poziomie.

A co do kibiców Polonii to bardziej mnie dziwi brak jakiegoś ruchu teraz, aby się sprzeciwić tym wszystkim decyzjom. To nic nie zmieni? Trudno! Ale Wy będziecie wiedzieć, że zrobiliście wszystko by Polonia na K6 została. Przecież, tyle razy podkreślacie, że Polonia to Duma Stolicy, to idźcie i o tę Dumę walczcie, a może coś osiągniecie. Pokażcie tym potencjalnym inwestorom, że Polonia ma kibiców, w dodatku wiernych. Pokażcie, że Polonia to nie tylko historia, a przede wszystkim żywi, prawdziwi ludzie, którzy ten klub kochają.

2 komentarze:

  1. Czarny i dumny do jebanej trumny

    OdpowiedzUsuń
  2. Powiem wam coś nieoficjalnie: w przyszłym tygodniu Franciszek Smuda zostanie trenerem Polonii.
    Ja ktoś chce może ze mna popisać o Polonii Maks Obiała na Faccebooku wymienimy swoje zdania.

    OdpowiedzUsuń